Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Finezja Studio

Warszawa

4

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Fuga epoksydowa – nie taka straszna!

Autor: Finezja Studio, publikacja: 2021-10-19

Wielokrotnie się zastanawialiście, jaką fugę powinniście zastosować, żeby wygadała estetycznie, była odporna na brud, czynniki zewnętrzne, wilgoć czy wodę? Obecnie na rynku jest mnóstwo produktów, fug, które spełniają powyższe kryteria.

Białe wnętrze łazienki

Fuga epoksydowa czy cementowa?

Znaczna większość wykonawców powie, że np. w kwestii odporności na zabrudzenia, wilgoć czy wodę, fuga epoksydowa jest zdecydowanym liderem. Jednocześnie również można usłyszeć, że aplikacja takiej fugi jest niezwykle droga, a poza tym bardzo trudna do wykonania.

Moim skromnym zdaniem – zdaniem wykonawcy, który takich fug położył już „trochę” – jest to tylko częściowa prawda. Fuga epoksydowa rzeczywiście jest droższa od fugi cementowej czy cementowo-żywicznej, ale na tym koniec powszechnie panującego dogmatu.

Fuga epoksydowa jest tak naprawdę niezwykle prosta w aplikacji i nie stwarza większych problemów niż np. cementowa.

Obalmy mity!

Fakt 1

Pierwszy mit głosi, że trzeba uwijać się niezwykle szybko, żeby fuga nie zaschła na płytkach, bo potem pozostaje… tylko młotek.

Otóż, drodzy Państwo, fuga epoksydowa nie ma składu identycznego, jak np. masy naprawcze do samochodów na bazie żywicy, i nie ma obawy, że musimy uwijać się jak w ukropie, żeby nam nie zaschła. Z mojego doświadczenia wynika, że można ją aplikować bez pośpiechu i bez obawy, że zaschnie, zanim zdążymy zetrzeć jej nadmiar z płytek.

A nawet jeśli zostanie nam odrobina na płytkach, nawet na drugi dzień można usunąć resztki z płytek z pomocą preparatu do usuwania nalotów epoksydowych. Bez obawy!

Fakt 2

Co więcej, żadna z fug cementowych nie posiada takich właściwości hydroizolacyjnych jak fuga epoksydowa. Przede wszystkim ze względu na skład, czyli zawartość żywicy epoksydowej, która jest wykorzystywana np. do uszczelniania łodzi.

Fuga cementowa nigdy nie zaoferuje nam takiej ochrony przed wodą jak fuga epoksydowa. Zresztą… zdajmy się na logikę! Gdyby ochrona przed wodą była taka sama, nikt nie produkowałby droższych produktów, skoro tańsze, czyli cementowe, mają identyczne właściwości jak droższe, czyli epoksydowe.

Fakt 3

Kolejnym aspektem przemawiającym za wykorzystaniem fug epoksydowych jest ich wygląd. Konsystencja i brak cementu nadaje jej aksamitną gładkość, co przekłada się na walory estetyczne.

Fakt 4

Ostatnim aspektem przemawiającym za wykorzystaniem epoksydów jest ich możliwość obróbki mechanicznej.

Dzisiaj praktycznie każda inwestycja posiada w sobie elementy tzw. fazowania płytek.

Fuga epoksydowa po zaschnięciu pozwala na dowolne kształtowanie, np. za pomocą szlifierki, jednocześnie zapewniając potem o wiele trwalszą ochronę przed uderzeniami.

Podsumowanie

Zastosowanie fugi epoksydowej w miejscach narażonych na kontakt z wodą (np. brodziki czy blaty umywalkowe) jest rozwiązaniem kompleksowym i wcale nie trudniejszym niż klasycznej fugi.

Dowiedz się więcej:

Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 341 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o układaniu płytek